wtorek, 2 czerwca 2020

Kasz jaglana - właściwości i zastosowanie



1.Historia kaszy jaglanej

Łuskane ziarna prosa, które stanowiło kiedyś główne źródło białka dla mieszkańców Azji, Afryki i Indii. Kasza jaglana to najstarszy gatunek kaszy, ponieważ proso uprawiano już  4 000 lat temu.
W okresie międzywojennym jej wspaniałe właściwości doceniał Apolinary Tarnawski - lekarz i pionier przyrodolecznictwa w Polsce. W klinice leczniczej na Kresach Wschodnich często była podawana kasza jaglana, nazywana wówczas polskim ryżem.
Kasza jaglana była też określana jako jagła, krup lub królowa kasz. Od wieków dostarczała energii i wartości odżywczych miłośników naturalnego, zdrowego odżywania. Cenili ją również wegetarianie i weganie.
Kaszę jaglaną można traktować jako zamiennik ziemniaków, makaronu i ryżu. Jest zdrowsza od tych produktów i bardzo łatwa w przygotowaniu.

2.Kasza jaglana - właściwości lecznicze
Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Dlatego warto ją polecić osobom chorującym na celiakię stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar. Kasza jaglana działa odkwaszająco, oczyszcza  organizm z toksyn. Posiada odczyn zasadowy. Poza tym:

*zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, ponieważ antyoksydanty likwidują wolne rodniki
* obniża poziom stresu, dlatego warto ją zjeść przed snem gdy ktoś ma problemy z bezsennością
*kasza jaglana dostarcza organizmowi dużą dawkę energii i zapobiega tworzeniu się w żyłach blaszek miażdżycowych. Pobudza też regenerację mięśni i jest pomocna w budowaniu mięśni
* lecytyna  opóźnia przebieg procesów starzenia skóry i pozytywnie wpływa na stan wątroby.

3.Kasza jaglana dla urody;
Kasza jaglana zawiera krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Krzem zapobiega odwapnianiu kości.
Jagły dostarczają dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi -  zalecana jest więc dla osób pracujących intensywnie umysłowo, np. maturzyści czy studenci przygotowujący się do sesji.
100 gram suchej kaszy jaglanej zawiera:

346 kcal,
71,6 g węglowodanów,
2,9 g tłuszczu,
10,5 g białka,
3,3 g błonnika,
tiamina 0,73 mg,
niacyna 2,3 mg,
wapń 10 mg,
magnez 100 mg,
cynk 2,2 mg,
żelazo 4,8 mg.

4.Przepisy na kaszę jaglaną
Wielką zaletą kaszy jaglanej jest jej uniwersalność. Z kaszy jaglanej można przygotować danie obiadowe, ale  też słodki deser. 

Przykłady potraw z kaszy:
-Krupnik z kaszą jaglaną
- Kotlety z kaszy jaglanej
-Paszteciki z kaszy jaglanej

-Deser z kaszy jaglanej

Składniki:

1 szklanka kaszy jaglanej,
1 łyżka masła orzechowego,
1 banan.
Przygotowanie:

Ugotuj szklankę kaszy jaglanej na sypko. Dodaj do masy łyżkę masła orzechowego i banana pokrojonego w kostkę. Deser smakuje świetnie na ciepło, ale również po schłodzeniu w lodówce.

-Budyń jaglany
Składniki:

pół szklanki kaszy jaglanej,
szklanka mleka,
sok jabłkowy,
1 łyżka miodu.
Przygotowanie:

Kaszę zalej szklanką mleka i gotuj pod przykryciem do wchłonięcia płynu. Następnie dodaj odrobinę soku jabłkowego oraz łyżkę miodu. Zblenduj całość do uzyskania gładkiej konsystencji. Podawaj z rodzynkami, orzechami lub pokrojonymi owocami.


Autor: Sandra Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz