piątek, 26 marca 2021

Dzień Szpinaku

Szpinak ma swoje święto i to w skali międzynarodowej, przyjmuje życzenia 26 marca.



Co o nim wiemy?
To warzywo, którego historia sięga dalekiej Azji. Uważa się, że ok. IX wieku Maurowie przywieźli zielone liście z Persji na Sycylię. Do dnia dzisiejszego na 8 milionów ton szpinaku produkowanego rocznie w skali świata, aż 7 milionów pochodzi z Chin, Japonii, Korei
i Pakistanu.

Szpinak często gości na polskich stołach. Stał się on szczególnie popularny
w XIX wieku. Było to dzieło przypadku – błąd w rachunkach sprawił, że uznano go za jedno
z najlepszych źródeł żelaza. Choć wiemy, że nie zawiera go tak wiele i tak uważany jest za produkt bardzo zdrowy. Szpinak jest łatwy w uprawie. Zawiera wiele związków odżywczych, uważa się go także za roślinę leczniczą.

Wartości odżywcze
Szpinak jest rośliną bogatą w witaminy i minerały, a także inne aktywne substancje. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoka zawartość witaminy A i K. Wystarczy zjeść 100 g szpinaku, aby zapewnić sobie ponad 6-krotną zalecaną dzienną dawkę witaminy K i 188% zalecanej dawki witaminy A.
Szpinak zawiera również duże ilości witamin, z grupy B oraz witaminy C i E.
Szpinak jest przede wszystkim kopalnią manganu, ale także dość bogatym źródłem magnezu, potasu, żelaza oraz wapnia. W zielonych liściach znajdują się również minerały - cynk, fosfor, miedź, selen i sód.

Swój intensywny zielony kolor roślina zawdzięcza obecności dużych ilości chlorofilu. Jest również źródłem karotenoidów. Dostarcza nam on także błonnika potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Szpinak dla zdrowia
Korzyści z włączenia go do jadłospisu są ogromne. Przede wszystkim zielone liście są sprzymierzeńcem zdrowego metabolizmu – jako dobre źródło błonnika wspomagają proces trawienia, ale także skutecznie obniżają poziom glukozy we krwi. Zawarty w nich kwas alfa-liponowy zwiększa wrażliwość na insulinę i zwalcza proces utleniania szczególnie w objawów cukrzycy.
Uważa się również, że konsumpcja szpinaku ma znaczące działanie przeciwnowotworowe, zarówno pod względem zmniejszania aktywności wolnych rodników, jak i bezpośredniego w hamowaniu zmian rakowych.

Poza tym regularne spożywanie szpinaku może:
• zapobiegać astmie ze względu na wysoki poziom beta-karotenu,
• obniżać ciśnienie krwi dzięki wysokiej zawartości potasu,
• wzmacniać strukturę kości za sprawą witaminy K,
• poprawiać stan skóry dzięki połączonemu działaniu witaminy A i E,
• zapobiegać wypadaniu włosów
• działać przeciwzapalnie.
Uwaga na szczawiany
To zielone warzywo zawiera dość dużo szczawianów, które mają działanie anty-odżywcze, co oznacza, że ograniczają wchłanianie korzystnych dla zdrowia substancji, a konkretnie wapnia, magnezu i żelaza. Obecnie lekarze uważają, że nadmiaru szczawianów powinny obawiać się tylko osoby mające problemy z nerkami, np. kamicą oraz jelitami. Zdrowe osoby spożywające szpinak w racjonalnych ilościach nie są w żaden sposób zagrożone, ponieważ szczawiany wydalane są z moczem.

Szpinak na odchudzanie
Jest on warzywem niskokalorycznym – w 100 g zawiera jedynie 23 kcal. Jest bogaty
w błonnik, który zapewnia nam uczucie sytości. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem szpinaku jest fakt, że zawiera on tylakoidy, są to substancje, które dodatkowo przedłużają uczucie sytości. Dzięki ich zawartości czujemy się najedzeni nawet przez dwie godziny po spożyciu posiłku.
Za sprawą zawartości potasu szpinak chroni nas przed zatrzymywaniem się wody
w organizmie. Jego spożywanie może pomóc nam uniknąć cellulitu wodnego
i obrzęków.

Szpinak w kuchni
Szpinak ma dosyć charakterystyczny smak, można go przyrządzać na wiele sposobów. Można jeść świeże liście szpinaku jako dodatek do kanapek czy do sałatki. Świeży szpinak świetnie komponuje się z serami: pleśniowymi, fetą, parmezanem
i oscypkiem. Sałatkę ze świeżymi liśćmi szpinaku dobrze jest polać oliwą z oliwek, ponieważ zwiększy to wchłanianie beta-karotenu i luteiny.
Szpinak można też łączyć z makaronami, robić z niego nadzienie do naleśników
i pierogów, zapiekać, dusić i smażyć oraz piec kruche tarty ze szpinakiem.
Idealne przyprawy do szpinaku to czosnek, gałka muszkatołowa, cebula,
a także pieprz kajeński i kardamon.
Poniżej jedna propozycja na danie z udziałem szpinaku:
Tagliatelle ze szpinakiem i łososiem
Składniki:
• 250 g makaronu typu tagliatelle
• 200 g szpinaku
• 200 g pieczarek
• 450 g łososia
• 100 g groszku zielonego z puszki lub mrożonego
• 1 szklanka śmietany 12%
• sól morska i pieprz biały
Przygotowanie:
Szpinak umyć, pieczarki pokroić na plastry. Łososia podsmażyć na oleju w kawałkach wielkości 2-3 cm, doprawić solą i pieprzem. Makaron ugotować w osolonej wodzie,
w międzyczasie podsmażyć na patelni pieczarki i dodać groszek zielony. Po kilku minutach dorzucić liście szpinaku i wszytko wymieszać. Całość posolić i popieprzyć. W dużym garnku lub na patelni połączyć gorący makaron, warzywa, łososia i śmietankę. Wymieszać i podać.
Anna Petřek
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz