środa, 1 kwietnia 2020

Człowiek jest tym, co je...





…to stwierdzenie niemieckiego filozofa Ludwiga Feuerbacha wskazuje jak duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu ma jakość spożywanej żywności. Jeść musimy  i to jest oczywiste, ale powinniśmy wybierać żywność świadomie, by  jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.  Istotne jest by nasz jadłospis był zróżnicowany, gdyż pożywienie ma dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników:  budulcowych (białek, składników mineralnych),energetycznych (węglowodanów, tłuszczy) oraz regulujących (witamin i składników mineralnych).

Świat pędzi do przodu, nasze życie wraz z nim. Ale czy to znaczy że mamy jeść byle jak, byle gdzie i byle co? Choroby cywilizacyjne są wynikiem właśnie takiego odżywiania! I nie chodzi tu tylko o to ile masz na swoim talerzu, lecz o jakość żywności i sposób jej przyrządzenia. Smaż sporadycznie (wiem, że schabowe smakują, ale pieczony schab też J), a częściej piecz, duś , czy grilluj mięso.  Zacznij dbać o siebie i swoich bliskich!  Jedz produkty mało przetworzone, pij odpowiednią ilość płynów i czytaj etykiety.

Etykieta zawiera wiele cennych informacji o produkcie. Zgodnie z przepisami  każdy produkt musi posiadać  nazwę, informację o składzie, dacie minimalnej trwałości lub terminie przydatności do spożycia, a także informacją o warunkach przechowywania (jeśli trwałość produktu od nich zależy) oraz sposobie przygotowania (jeśli brak tej informacji mógłby spowodować niewłaściwe użycie produktu). Na opakowaniu muszą się też znaleźć dane identyfikujące producenta, zawartość netto produktu oraz oznaczenie partii produkcyjnej.

Trwałość produktu może być zapisana na dwa sposoby:
  • Termin przydatności do spożycia “Najlepiej spożyć do…” - daje nam informację, że po tej dacie w produkcie mogą się rozwinąć drobnoustroje chorobotwórcze – tym samym produkt staje się dla nas niebezpieczny!
  • Data minimalnej trwałości -“Najlepiej spożyć przed…” - ta wskazuje na datę, po której właściwości organoleptyczne produktu (takie jak smak i konsystencja) mogą się zmienić i producent nie bierze za to odpowiedzialności. Taki produkt jest jednak nadal jest zdatny do spożycia.
Wykaz składników:
Chcąc żyć zdrowo, trzeba czytać skład. Producenci zobowiązani są wypisywać  składniki w kolejności – od składnika, którego jest najwięcej, do składnika, którego jest najmniej. Wykaz składników zawiera informacje o składzie produktu, w tym alergenach i substancjach dodatkowych.
Wartość odżywcza:
Wartość odżywcza żywności to informacja o wartości energetycznej produktu oraz zawartości w nim - tłuszczu- to ważny składnik, dostarczający nam energii i witamin A,D,E,K.  Zaleca się spożywanie tłuszczów roślinnych (oleje, oliwa z oliwek)
-kwasów tłuszczowych nasyconych- występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w produktach zawierających utwardzane tłuszcze roślinne; są odpowiedzialne za podnoszenie poziomu cholesterolu, sprzyjanie otyłości
- węglowodanów- to podstawowe źródło energii, zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych, których źródłem są produkty zbożowe, tj: kasza gryczana, razowe makarony, ciemne pieczywo, płatki owsiane
- cukrów (glukoza, fruktoza, sacharoza, laktoza)- w przeciwieństwie do węglowodanów złożonych, mają niekorzystny wpływ na nasz organizm, zatem im ich mniej tym lepiej
-białka- jest niezbędne do budowy, rozwoju i funkcjonowania organizmu; występuje zarówno w produktach zwierzęcych (mięso, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne, drób), jak i w roślinach (produkty zbożowe, rośliny strączkowe)
- soli- dorosły człowiek potrzebuje ok 2 g sodu , co odpowiada 5 g soli kuchennej. Warto wiedzieć, że ta ilość obejmuje nie tylko sól kuchenną, lecz także sól zawartą w produktach spożywczych tj. pieczywo, wędliny, ser żółty, słone przekąski
-witamin i składników mineralnych.
Wartość odżywcza wyrażona jest na 100 g lub 100 ml produktu oraz dodatkowo na porcję.

Wartość energetyczna
Wynika głównie z zawartości w produkcie tłuszczu, węglowodanów i białka.  Wyrażona jest w kilodżulach( kJ) i kilokaloriach (kcal).

Na podstawie zdobytych informacji wybierajmy najlepsze produkty dla siebie, a z pewnością będziemy dłużej cieszyć się zdrowiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz