czwartek, 21 maja 2020

Czy napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia??


Napoje energetyczne to drinki, które składają się z dużej ilości cukru (przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera ok. 6-7 łyżeczek cukru, przez co podnoszą poziom cukru we krwi. Innymi ważnymi składnikami tych napojów, które mają działanie pobudzające są psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, takie jak: kofeina, tauryna czy wyciąg z guarany.

Niektóre z nich zawierają także efedrynę – środek silnie stymulujący, ale mogący powodować szereg skutków ubocznych w postaci drżenia rąk, wzmożonego wydzielania śliny, przyspieszone bicie serca, a także uzależnienie. Kłopoty ze snem czy koncentracją, podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego, problemy żołądkowe to objawy, które należy uznać za najmniej dotkliwe.

Spożywanie nadmiernych ilości napojów energetyzujących może doprowadzić do przedawkowania kofeiny czy innych składników, których działanie nie jest jeszcze do końca zbadane. W wielu krajach w związku ze spożyciem energetyków zaobserwowano wystąpienia stanów lękowych, halucynacji, a nawet drgawek czy depresji.
Łączenie napojów energetycznych z alkoholem może wywoływać złudne uczucie trzeźwości. Powoduje to nadmierne spożywanie alkoholu, które może prowadzić do niewydolności serca, przytłumienia ośrodkowego układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Udokumentowany jest także ich niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Nawet jedna puszka napoju energetycznego znacznie podnosi ciśnienie tętnicze krwi, zwiększając produkcję przez organizm noradrenaliny (tzw. hormonu stresu), narażając tym samym na ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia. Kofeina zwiększa lepkość krwi, co może prowadzić np. do wylewu.

U osób spożywających napoje energetyczne obserwuje się takie problemy kardiologiczne jak np.: przyspieszenie akcji serca i arytmia, migotanie komór, częstoskurcz komorowy.Energetyki zwiększają ryzyko zawału serca zarówno u osób w starszym wieku, jak też u ludzi młodszych.

Nie można podawać napojów energetycznych osobom poniżej 16. roku życia, Stwierdzono, że po wypiciu napoju energetyzującego u młodzieży często występują objawy towarzyszące zawałowi, takie jak: kołatanie serca oraz nudności. Nadużywanie energetyków przyczynia się również do wzrostu poziomu agresji wśród młodzieży.

Energetyki prowadzą również do nadpobudliwości psychoruchowej, która zaburza koncentrację i uwagę. Skutkami częstego sięgania po napoje energetyzujące są problemy z zaśnięciem mimo odczuwanego zmęczenia. Energetyki zawierają dużą ilość cukru, dlatego połączone z niezdrową, źle zbilansowaną dietą mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi oraz otyłości.
Na podstawie tych krótkich rozważań można zatem stwierdzić, odpowiadając tym samym na pytanie zawarte w tytule tego artykułu – TAK, napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia. Wiadomo - być może jedna puszka energetyka wypita na imprezie, przed ważnym testem, czy podczas sesji cię nie zabije, ale czy warto ryzykować?

Autor: Natalia Jamroz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz